Bliskie spotkanie z komornikiem? Poznaj swoje prawa!

W tym artykule poruszymy dość przykry temat jakim jest zajęcie komornicze, często kojarzone z bezprawiem i dość brutalnym egzekwowaniem należności, ale czy słusznie?


Stanowisko komornika (jak każda państwowa posada) posiada swoje prawa i obowiązki, myślę, że każdy powinien je choć trochę poznać, a już zwłaszcza osoby, które się komornika spodziewają.


Co zabierze komornik?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że komornik sam nie „wymyśla” co nam zabierze, a co zostawi… To wierzyciel decyduje o sposobie egzekucji długu! Oznacza to, że wierzyciel może zdecydować, że komornik zabierze nam np. telewizor, a nie gotówkę z konta bankowego.


Wniosek? Jeśli chcesz wydłużyć termin spłaty zadłużenia lub po prostu dogadać się w sprawie długu to jedyną osobą, z którą możesz to zrobić jest ten komu ten dług jesteś winny/winna.

Oczywiście istnieją sytuacje gdzie komornik sam „powiększy” dług, może się tak stać kiedy obarczy nas grzywną.
Za co można dostać grzywnę?

Grzywnę od komornika można dostać za nie informowanie go o istotnych dla zajęcia komorniczego faktach zaistniałych w Twoim życiu, może to być zmiana miejsca zamieszkania lub zmiana pracy, komornik może nałożyć grzywnę jeśli nie opuścisz na jego polecenie miejsca zamieszkania podlegającego egzekucji.


A co z kontem bankowym?

Sprawa konta bankowego i posiadanych na nim środków, nie wygląda tak tragicznie jak jest na ogół opisywana. Owszem komornik może zająć środki z konta bankowego, ale niekoniecznie wszystkie bowiem kwota wolna od zajęcia komorniczego to trzykrotność średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw (mniej więcej 12 000 zł). Do wypłaty tej kwoty nie potrzebna jest zgoda komornika przy czym kwota ta jest jednorazowa co oznacza, że jeśli z konta zajętego przez komornika wypłacimy kwotę wolną od zajęcia to kolejne środki wpływające na konto będą do dyspozycji komornika.

Często dochodzi do sytuacji w której pracodawca na wniosek komornika potrąca część wypłaty na poczet zaspokojenia długu przed przelaniem ich na konto i to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ towarzyszyć temu może równoczesne zajęcie konta bankowego, a wtedy nie trudno o pozbawienie dłużnika środków do życia.

Jaką część wynagrodzenia potrąci komornik?

Zacznijmy od tego, że osoby pracujące na umowie o pracę posiadające długi z tytułu zaległych alimentów zostaną pozbawione maksymalnie 75% wynagrodzenia, w przypadku pozostałych zobowiązań będzie to 50% wynagrodzenia przy czym komornik ma obowiązek zostawić minimalny dochód (czyli komornik musi zostawić przynajmniej około 1200 zł).

Osoby uzyskujące dochody z tytułu renty/emerytury mogą spodziewać się zajęcia w wysokości maksymalnie 60% jeśli dług dotyczy alimentów lub maksymalnie 25% jeśli dług dotyczy innych zobowiązań. Komornik w obu przypadkach ma obowiązek pozostawić im 50% minimalnej krajowej renty/emerytury.


Czego nie wolno komornikowi?

Przede wszystkim nie wolno komornikowi zająć dochodów z tytułu wszelkich zasiłków socjalnych (mopsowych) oraz alimentacyjnych.

Komornik nie ma prawa do zajęcia przedmiotów codziennego użytku typu: pościel lub ubrania, symbole religijne, pamiątkowe odznaczenia, musi też pozostawić zapas jedzenia i opału na co najmniej miesiąc. Nie może zabrać przedmiotów i maszyn niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej i nauki- za wyjątkiem pojazdów mechanicznych.


 Jeśli uważasz, że komornik wykonywał swoje obowiązki naginając przy tym prawo to nie czekaj tylko złóż oficjalną skargę. I pamiętaj komornik pracuje od poniedziałku do soboty od 7 do 21.

Dodaj komentarz

5 × 5 =