
Całkowity koszt kredytu?
Wzięcie kredytu, czy to chwilówki czy wieloletniego kredytu hipotecznego wiąże się z pewnymi ściśle określonymi w umowie kosztami.
Zazwyczaj są to:
– odsetki (ich ilość jest określona poprzez oprocentowanie nominalne, które z kolei jest zależne od marży i WIBORu)
– prowizja za udzielenie kredytu (zwykle im niższe oprocentowanie tym wyższa prowizja)
– opłata rejestracyjna (tj. przelew niewielkiej kwoty z konta przy kredytach pozabankowych)
– opłata przygotowawcza
– ubezpieczenie
– opłata za promesę
– opłata za rozpatrzenie wniosku
– opłata za czynności związane z ustaleniem wartości zabezpieczenia (np. wycena nieruchomości przy kredycie hipotecznym)
– i różne inne opłaty.
Takich dodatkowych opłat może się uzbierać całkiem sporo. Należy uważnie czytać umowy, aby wiedzieć co i ile będzie nas kosztować. I pamiętajmy: umowy czytamy przed podpisaniem, a nie po fakcie do domu!
Wstępnie zapoznając się z ofertą kredytu bądź pożyczki warto zwrócić uwagę na RRSO, która to wartość uwzględnia wszystkie OBOWIĄZKOWE koszty wzięcia kredytu a nie jedynie oprocentowanie nominalne. Oprócz tego jest całą gama usług nieobowiązkowych dodatkowo płatnych więc bądźcie czujni.
Po pojęciem całkowitego kosztu kredytu kryją się wszelkie dodatkowe pieniadze ponad pożyczoną kwotę, które musisz zapłacić kredytodawcy. Opłaty te mogą być pobierane na początku podczas podpisywania umowy lub kredytowane i spłacane razem z ratami kredytu (uwaga! od kredytowanych kosztów także naliczane są odsetki!).