Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt, którym możemy finansować nie tylko samochód. Można nim sfinasować zakup dowolnego pojazdu, nawet roweru czy motoroweru. Może to być pojazd nowy, używany (dla pojazdów używanych banki stosują zwykle barierę wiekową 10 lat) lub kupowany za granicą.

Zabezpieczeniem banku w tym przypadku jest finansowany pojazd (zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu).

Niektórzy mogą sobie zadać pytanie, po co brać kredyt samochodowy skoro można skorzystać z kredytu/pożyczki gotówkowego/ej i nim finansować zakup pojazdu? Odpowiedzią jest sama specyfikacja kredytu samochodowego, która jasno określa cel finansowania i daje bankom możliwość lepszego zabazpieczenia się na wypadek nie spłacania długu. Lepsze zabazpieczenie dla banku oznacza niższe oprocentowanie, a niższe oprocentowanie to niższa rata… Innym aspektem jest ubezpieczenie AC, które w przypadku kredytu samochodowego jest obowiązkowe (podniesie ono kosz kredytu, ale i zabezpieczy nas przed szkodami na pojeździe).


 

Spłacać kredyt samochodowy możemy w 3 różnych wariantach:

  • tradycyjne comiesięczne raty
  • comiesięczne raty do określonej kwoty, a na koniec okresu spłacania wpłata pozostałej kwoty kredytu
  • wpłata 40-50% kwoty przy zakupie pojazdu nastepnie wpłata pozostałej częście po roku lub w innym terminie
Isototnym aspektem w przypadku kredytu samochodowego na pojazd używany jest wiek pojazdu, który w większości przypadków nie może przekraczać 10 lat.

 


 

Podstawowe koszty kredytu samochodowego poza oprocentowaniem:

  1. prowizja – standard w przypadku wszystkich kredytów
  2. ubezpieczenie – obowiązkowe AC
  3. prowizja za wcześniejszą spłatę – w ofercie banku może pojawić się prowizja za wcześniejszą spłatę
  4. zastaw rejestrowy – bank może wymagać takiego zabezpieczenia, a jego koszt to około 250 zł
  5. inne ubezpieczenia – w ofercie banków można natrafić  na wymóg innych ubezpieczeń poza AC, np. od utraty wartości pojazdu

 

Podsumowując kredyt samochodowy mimo kosztów nadal pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla konsumentów na sfinasowanie zakupu pojazdu.

 

 

 

Dodaj komentarz

seventeen − twelve =