Dostajesz pensje w złotówkach? Nie dostaniesz kredytu hipotecznego w innej walucie

Do 1 lipca banki miały czas na wprowadzenie ostatnich wytycznych rekomendacji S. To bardzo ważna informacja dla zainteresowanych kredytem hipotecznym w obcej walucie, bowiem jeżeli nie otrzymują w takowej dochodów, to nie dostaną kredytu. Rekomendacja S poza zaleceniem dla zarabiających w złotówkach, określa też warunki dla osób, które zarabiają w walucie obcej – osoby te nie mogą otrzymać kredytu w walucie innej niż ta, w której zarabiają.


Wymagania jakie stawiają banki dla kredytów walutowych od dawna rosną, więc tak na prawdę wprowadzone regulacje niewiele zmienią. Przypomnijmy, że w 2008 roku kredyt w „słynnym” franku zaciągnęło blisko 80% kredytobiorców, a w roku bieżącym to tylko ułamek tej liczby.


Większość konsumentów w ocenie banku nie stać na kredyty w obcej walucie, a wysoka marża i uboga ilość ofert na rynku sprawiły, że z tego typu rozwiązania skorzystali tylko nieliczni, zarabiający powyżej 10 000 zł netto miesięcznie.

Rozwiązaniem dla zarabiających za granicą mogą sie okazać zagraniczne banki, lecz te niechętnie zabezpieczają się nieruchomościami, które znajdują się poza granicami kraju, w którym działają.


Warto wspomnieć o innych zmianach jakie weszły w życie z początkiem 2014 roku. Jedną z nich jest  25 letni okres kredytowania, który bank będzie rekomendował, a dla klientów chcących dłuższego okresu będzie to maksymalnie 35 lat z tym, że warunki kredytu będą liczone tak, jakby został zaciągnięty na 30 lat.


Banki muszą też w inny sposób oceniać zdolność kredytową swoich klientów. Zdolność ta nie będzie liczona tak jak dotychczas w momencie zaciągania kredytu, ale w całym okresie kredytowania.

1 sie 2014

Dodaj komentarz

four × 5 =