Kiedy kredyt refinansowy?

Temat refinansowania jest dość obszerny, ale przeciętny konsument będzie miał do czynienia z jedną tylko jego formą, jest nią kredyt refinansowy udzielany w celu zamiany obecnego kredytu hipotecznego na nowy z innymi, lepszymi warunkami.


 

Bardzo często zdarza  się sytuacja w której mając już kredyt hipoteczny widzisz oferty z innych banków, które są bardziej korzystne od Twojego obecnego zadłużenia (tej sytuacji będzie towarzyszyło westchnięcie i uczucie, że sie pośpieszyłeś z decyzją). Jak już się domyślasz jest na ten problem rozwiązanie – nazywa się ono nie inaczej jak kredyt refinansowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z bankiem, który oferuje tą „promocje”  na widok której wzdychałeś i zapytać o możliwość refinansowania… możesz to zrobić nawet jeśli już od paru lat spłacasz kredyt hipoteczny (należy jednak pamiętać, że większość banków nalicza prowizję  za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego po np. 4 latach od jego zaciągnięcia).


Wiedząc jakie korzyści przynosi nam kredyt refinansowy pasowałoby poznać jakie ma wady.

Wady „cudownego” refinansowania:

  1. Prowizja od nowego kredytu – przy refinansowaniu obowiązują takie same zasady jak z innymi kredytami, czyli nie ominie nas prowizja za udzielenie kredytu.
  2. Wpis do księgi wieczystej – zmiana banku musi zostać odnotowania w księdze wieczystej, a to nie jest darmowe…
  3. Wycena nieruchomości – bank oferujący nam refinansowanie będzie chciał ponownie wycenić naszą nieruchomość, a to pociągnie za sobą kolejne koszty.
  4. Prowizja za wcześniejszą spłatę – wspomniana wcześniej prowizja pobierana jest przez bank w którym zaciągaliśmy kredyt hipoteczny za wcześniejszą spłatę. Przeważnie obowiązuje do 5 lat od zaciągnięcia, ale pewność da nam zernięcie do umowy.

Reasumując zainteresowani kredytem refinasowym powinni postąpić według prostego schematu :

  1. poznać szczegóły nowej oferty
  2. ponownie przestudiować ofertę swojego „starego”  kredytu hipotecznego
  3. przekalkulować bilans zysków i strat operacji zamiany kredytów
  4. podjąć rozsądną decyzję

Istotną rzeczą jest elastyczność kredytu refinansowego polegająca na możliwości np. zwiększenia kwoty, wydłużenia okresu kredytowania, zmianie waluty czy systemu spłacania rat.

Oczywiście  w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować negocjacji warunków starego kredytu i przy odrobinie dobrej woli unikniemy refinansowania i kosztów z nim związanych.

Jedna odpowiedź w “Kiedy kredyt refinansowy?

Dodaj komentarz

10 − 4 =