Kredyt gotówkowy – porcja informacji

Czasy są ciężkie, żyjemy od wypłaty do wypłaty. Odłożenie pieniędzy wielu osobom sprawia trudność – za bardzo kuszą ich drobne przyjemności i okazje w sklepach. Poza tym nie zawsze możemy czekać, aż grosz do grosza uzbieramy potrzebną kwotę – nie możemy odwlekać terminów opłat, leczenia, nie przesuniemy świąt na styczeń, nie pojedziemy pływać w morzu w listopadzie. Chcemy żyć tu i teraz. Umożliwia nam to kredyt gotówkowy.


Kredyt gotówkowy to pożyczka pieniężna zaciągnięta w banku na z góry określone przeznaczenie. Obecnie mamy na rynku szeroki wybór ofert i placówek oferujących kredyty na dowolny cel, na każdą kieszeń, dla każdego. Instytucje bankowe prześcigają się w udogodnieniach mających przyciągnąć klienta właśnie do ich oddziału.
W mowie potocznej często zamiennie stosujemy określenia kredyt i pożyczka, jadnakże nie są one tożsame. Pożyczkę może udzielić każdy kto posiada odpowiednie fundusze – sąsiad, szwagier albo parabank. Kredytu zaś udzielić może jedynie bank. Oczywiście bank może także udzielić nam pożyczki.


Zaciągając kredyt zawsze podpisujemy umowę w której zawarte zostają kwota kredytu, termin jego spłaty, wysokość oprocentowania lub, jeśli oprocentowanie jest zmienne w czasie, szczegóły dotyczące zmian oprocentowania, prowizja dla banku, wymagane ubezpieczenia (np. przy braniu kredytu samochodowego czy hipotecznego) i inne formalności. Najważniejszym jednak jest określenie na co dany kredyt będzie wykorzystany.
Kiedy bierzymy pożyczkę, dostajemy pieniądze do ręki i możemy zrobić z nimi co chcemy, gdyż są one nasze. W przypadku kredytu, otrzymujemy pieniądze na konto i jesteśmy rozliczani z tego czy użytkujemy je na określony w umowie cel. Jeśli kredytobiorca wykorzystuje pieniądze niezgodnie z zadeklarowanym w umowie przeznaczeniem bank może rozwiązac umowę i zażądać natychmiastowego zwrotu pieniędzy.


Wracając do kredytu gotówkowego – jest to kredyt przeznaczony na dowolny, ale określony uprzednio w umowie, cel. Jego kwota może wynosić od 1 000 do nawet 150 000 złotych, jednakże nie bez znaczenia jest nasz dochód i możliwości kredytowe. Kredyty gotówkowe udzielane są na stosunkowo krótkie okresy czasu tj. na kilka lat.

Dodaj komentarz

nineteen − 1 =