Kredyt konsolidacyjny – dlaczego się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny … jak to ładnie brzmi prawda? Obyci w temacie wiedzą czym się charakteryzuje, a nie obytym podpowiem, że konsolidacja  to generalnie scalanie, tak więc kredyt konsolidacyjny będzie miał na celu scalenie innych kredytów w jeden, przeważnie z mniejszą ratą niż suma rat wszystkich konsolidowanych kredytów. Jeżeli każdy się nad tym chwilę zastanowi to z pewnością domyśli się dlaczego konsolidacja się opłaca – podpowiem, że chodzi o wielkość kwoty i czas spłaty. Już wiecie?  Jeśli nie to wyjaśniam na prostym przykładzie:

 


 

Pan Karol ma 3 małe kredyty na okres 4 lat  i powiedzmy, że są to a) gotówkowy na kwotę 35 000 zł, b) gotówkowy na kwotę 15 000 zł c) gotówkowy na kwotę 10 000 zł . Suma tych kredytów to 60 000 zł a miesięczne raty jakie Pan Karol będzie płacił wyglądają następująco a) 880 zł, b) 400 zł, c) 270 zł razem 1550 zł (wyliczone raty to bardzo optymistyczna wersja). Kosz kredytów Pana Karola po spłaceniu będzie wyglądał tak: a) 42 200 zł, b) 19 200 zł c) 13 960 zł – razem 75 360 zł.  Załóżmy, że Pan Karol trochę się przeliczył i w obawie przed problemami ze spłatą dość sporej sumy rat zaczął interesować się kredytem konsolidacyjnym. Miła Pani Jadwiga w bankowym okienku przedstawiła mu ofertę kredytu konsolidującego jego 3 mniejsze kredyty i wyglądała ona tak: kredyt konsolidacyjny 60 000 zł na 5 lat, który po spłaceniu będzie go kosztował 75 200 zł a jego miesięczna rata to 1253 zł… dlaczego tak jest? czynników jest kilka np. bank pobiera prowizję za każdy kredyt z osobna, ale główny czynnik to malejące  w raz ze wzrostem kwoty i okresem spłacania oprocentowanie nominalne, a co za tym idzie RRSO.


 

Tym sposobem Pan Karol wybierając kredyt konsolidacyjny obniży swoją ratę o prawie 300 zł, a koszt kredytu nie będzie większy od kosztu kredytów branych z osobna. Oczywiście to tylko przykład, ale w pełni oddaje mechanizm działania prawdziwego kredytu konsolidacyjnego. Banki mogą próbować obniżać nam raty jedynie przy pomocy wydłużenia okresu kredytowania, dlatego warto zachować czujność podczas słuchania/czytania ofert i mieć własny kalkulator. 

Generalnie nie ma górnej granicy wysokości kwot konsolidowanych kredytów, ale o różnicach i rodzajach konsolidacji napiszę osobny artykuł.

2 Opinii

Dodaj komentarz

5 × one =