Odstąpienie od kredytu?

odstapieniekredytuKonsumenci kuszeni promocjami firm pożyczkowych niejednokrotnie zaciągają kredyty bez uprzedniego zastanowienia się, porównania ofert a nawet bez przeczytania dokładnie umowy pożyczki przed jej podpisaniem. Na szczęście ustawodawca zadbał o to, aby bez ponoszenia konsekwencji móc rozwiązać umowę o kredyt konsumencki nawet jeśli już otrzymaliśmy od pożyczkodawcy pieniądze.

Ustawa o kredycie konsumenckim przyznaje prawo do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie do 14 dni od momentu podpisania umowy z pożyczkodawcą – bankiem lub parabankiem – bez podawania przyczyny.

Jak to zrobić krok po kroku:

  1. Upewnij się, że zaciągnięty przez ciebie kredyt jest kredytem konsumenckim – zaciągnąłeś go jako osoba fizyczna na cele prywatne, a jego kwota jest mniejsza niż 255 550 zł.
  2. Złóż wniosek o odstąpienie od umowy kredytu. Możesz to zrobić w placówce pożyczkodawcy lub wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym priorytetowym) na adres podany przez pożyczkodawcę. Najczęściej adres jest podany na wzorze wniosku o odstąpienie. Wzór tego wniosku powinieneś otrzymać w momencie podpisywania umowy o kredyt – opracowany specjalnie dla twojego przypadku.
  3. W ciągu 30 dni od złożenia wniosku zwróć całą kwotę wraz z odsetkami naliczonymi od dnia otrzymania gotówki do momentu spłaty – to jedyny zysk jaki przysługuje pożyczkodawcy.
  4. Pożyczkodawca ma obowiązek zwrócić (odliczyć od zwracanej kwoty) prowizję oraz wszelkie inne opłaty poza tymi poniesionymi przez niego na rzecz organów administracji publicznej oraz opłat notarialnych, np. związanych z ustanowieniem zabezpieczenia kredytu. Według nowej ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. pożyczkodawca ma obowiązek zwrócić także opłatę przygotowawczą. W poprzedniej wersji ustawy pożyczkodawca zatrzymywał opłatę przygotowawczą dla siebie, ale to się zmieniło!
  5. Pożyczkodawca nie ma prawa naliczyć żadnych dodatkowych kosztów w związku z rozwiązaniem umowy takich jak „odstępne” czy kary umowne.
  6. Jeśli wraz z umową o kredyt podpisaliśmy także umowę na usługę dodatkową – najczęściej jest to ubezpieczenie – to wraz z rozwiązaniem umowy o kredyt rozwiązać należy umowę na tę usługę dodatkową.

Istnieje również możliwość spłacenia kredytu bez odsetek jeśli wykażemy nieprawidłowości ze strony pożyczkodawcy, np. jeśli w umowie nie zostały zawarte wszystkie wymagane informacje.

Dodaj komentarz

4 × 1 =