Wpływ Rekomendacji U na marże kredytów hipotecznych

Rekomendacja U spowodowała małe zamieszanie wśród instytucji finansowych. Banki mają czas do marca przyszłego roku na  dostosowanie swoich usług do Rekomendacji U. Analitycy od dawna spodziewali się, że te zmiany pociągną za sobą podwyżki, bowiem owa Rekomendacja U w szczególności oznacza możliwość samodzielnego wyboru ubiezpieczyciela przez konsumenta (bez pośrednictwa banku), to zaś oznacza spadek przychodów istytucji bankowych, które dotychczas za takie pośrednictwo dostawały prowizję.


 

Choć do wprowadzenia w życie Rekomendacji U jest jeszcze sporo czasu to banki nie chcąc powodować nagłego podniesienia kosztów już teraz starają się wyrównać straty które się pojawią. Jednym ze sposobów na wyrównanie strat jest powolne podnoszenie marży kredytów hipotecznych – w porównaniu ze styczniem bieżącego roku marża dla kredytów hipotecznych średnio podniosła się nieco ponad 0,10%.

Zdaniem analityków to nie koniec podwyżek – marża rośnie stosunkowo powoli, ale zdaniem spekulantów może rosnąć aż do marca 2015.

 

 

29 lip 2014

Dodaj komentarz

nine − 2 =